Wydarzenia

Masaż to jedna z najstarszych, a jednocześnie najskuteczniejszych metod profilaktyki i leczenia, jaka została opracowana przez człowieka. Umiejętny dotyk przynosi wiele korzyści zdrowotnych, działa na wszystkie układy ciała oraz wywołuje błogie uczucie odprężenia. Pod wpływem masażu organizm szybciej zaopatruje się w tlen i cenne substancje odżywcze oraz sprawniej pozbywa się produktów przemiany materii. Najważniejsze jest jednak to, że masowane ciało przestaje boleć. Wbrew obiegowemu przekonaniu masaż wcale nie musi być bolesny, a wręcz przeciwnie – sprawdza się jako naturalny środek przeciwbólowy!

Metoda na ból

Umiejętnie wykonany masaż przynosi ulgę w różnego rodzaju bólach, przede wszystkim tych kręgosłupa, mięśni i głowy. Ból pleców to obecnie choroba cywilizacyjna – na dyskomfort w okolicach odcinka krzyżowo-lędźwiowego skarży się aż 80% populacji. Kręgosłup daje o sobie znać między innymi ze względu na siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej i wady postawy, a z drugiej strony – z uwagi na przeciążenia, przetrenowanie i powtarzalną pracę fizyczną. Długotrwała, nieleczona przypadłość to prosta droga do powikłań, dlatego zamiast odwlekać działanie w nieskończoność, warto jak najszybciej zapisać się na masaż.

Co jeszcze doskwiera współczesnym ludziom? Całkiem popularne schorzenie to cieśń nadgarstka, a zatem dokuczliwy ból, który promieniuje na dłoń i palce. Wszystko zaczyna się od niewinnego mrowienia i cierpnięcia palców, a wkrótce chory z trudem podnosi kubek czy podaje komuś rękę. Oczywiście można łykać środki przeciwbólowe, ale działają one jedynie objawowo. Oprócz szeregu zabiegów fizykoterapeutycznych (np. krioterapii, laseroterapii, jonofrezy czy terapii falą uderzeniową) warto natomiast zastosować masaż wirowy. Ćwiczenia rozciągające i rozluźniające poprawią ukrwienie i odżywienie tkanek miękkich, zaś wzmacniające – wspomogą mięśnie w obrębie stawu.

Rwa kulszowa objawia się jako ostry, nagły ból w lędźwiach, pośladkach lub tylnej części ud. Pacjenci skarżą się też na mrowienie i drętwienie nóg. Jest to spowodowane uciskaniem kręgów na nerw kulszowy. Leki przeciwbólowe na dłuższą metę okażą się zupełnie nieprzydatne; winę ponoszą bowiem zmiany zwyrodnieniowe w dyskach w kręgosłupie. Konieczna jest zatem długotrwała rehabilitacja, której powinien towarzyszyć... regularny masaż. Fizjoterapeuta powinien zredukować ból nóg, a jednocześnie starać się zmniejszyć ucisk na nerw – konieczny jest zatem nie tylko masaż kończyn, ale też kręgosłupa.

Z kolei łokieć tenisisty – schorzenie powiązane z degeneracją ścięgien w stawie łokciowym – to domena nie tyle sportowców, co pracowników biurowych, programistów i grafików. Winę za taki stan rzeczy ponosi uparte powtarzanie siłowego wyprostu palców; nie pomagają także ciągłe ruchy nadgarstka, stąd łokieć tenisisty jest również domeną mechaników i monterów. Leczenie powinno być kompleksowe – oprócz odpoczynku od pracy trzeba stosować ćwiczenia rozciągające i wzmacniające palce, nadgarstek i łokieć. Zbawienna okazuje się tutaj terapia manualna; niezwykle skuteczny jest także masaż kostkami lodu. W analogiczny sposób leczy się łokieć golfisty – pokrewną dolegliwość, która obejmuje wewnętrzną stronę łokcia. Wynika ona z powtarzalności ruchu zginania nadgarstka mimo naturalnego oporu. Są do tego zmuszani nie tylko sportowcy, ale też stolarze, mechanicy czy pracownicy biurowi.

Różne techniki masażu

Istnieje wiele technik masażu – ważne, aby specjalista umiał zdiagnozować problem i dopasować do niego odpowiedni rodzaj terapii. W przypadku bólów kręgosłupa sprawdzają się terapia manualna oraz rehabilitacja mająca na celu zminimalizowanie lub skorygowanie wad postawy. Niezwykle ważna jest także integracja strukturalna, czyli związek pomiędzy terapią a profilaktyką. Warto sprawdzić, czy dany masażysta potrafi wykorzystać różne techniki masażu – szeroki wachlarz umiejętności okaże się bezcenny zwłaszcza przy zróżnicowanych problemach bólowych. Przykładowo Marcin Duszyński, certyfikowany masażysta posiadający swój gabinet zaledwie kilka kilometrów od Żywca, stosuje terapię manualną tkanek miękkich, masaż tkanek głębokich, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, próżniową dekompresję powięzi, mobilizacje i manipulacje stawowe oraz tzw. taping rehabilitacyjny.

Marcin Duszyński łączy masaż klasyczny z akupresurą i terapią punktów spustowych. Oprócz tego wykorzystuje elementy muzykoterapii i aromaterapii. Umiejętna kombinacja wymienionych technik wpływa na całe ciało: przyspiesza krążenie krwi i limfy, przywraca skórze jędrność, koi układ nerwowy i usprawnia pracę narządów wewnętrznych. Przede wszystkim jednak skutecznie zmniejsza napięcie mięśni i powiązane z nim dolegliwości bólowe. W profesjonalnym gabinecie w Pewli Małej można także zakosztować uroków masażu relaksacyjnego – podobnie jak masaż klasyczny jest on oferowany w przystępnej, konkurencyjnej cenie.

2 copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Kiedy wybrać się na masaż, a kiedy lepiej go unikać?

Wskazań do skorzystania z masażu jest bardzo wiele. Wspominaliśmy już o zespołach bólowych kręgosłupa, wadach postawy, zespole cieśni nadgarstka, łokciu tenisisty i golfisty oraz rwie kulszowej. W czołówce dolegliwości znajdują się także inne choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, rwa barkowa, przeciążenia mięśni i stawów, zapalenie korzonków, niedowłady, porażenia oraz zaburzenia w rozwoju narządów ruchu.

Z kolei do przeciwskazań zaliczamy ostre stany zapalne (w tym zmiany ropne i stany zapalne skóry), nowotwory, krwotoki, żylaki oraz zaawansowaną chorobę nadciśnieniową. Nie zaleca się także wykonywania masażu leczniczego w trakcie menstruacji oraz gdy pacjent cierpi na wysoką gorączkę. We wszystkich pozostałych przypadkach warto wypróbować potęgę profesjonalnego masażu na własnej skórze. Zachęcamy do skorzystania z usług specjalisty, polubienia profilu Marcina Duszyńskiego na Facebooku TUTAJ oraz odwiedzenia jego strony internetowej TUTAJ. Zainteresowani odnajdą tam więcej informacji na temat masażu, a także jego wpływu na redukcję bólu.