Przedstawiciele Zespołu Regionalnego Mały Haśnik oraz przedstawiciele Gminy Węgierska Górka odwiedzili Gdańsk, by podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w pomoc i opiekę nad osobami, które ucierpiały podczas koszmarnego wypadku w połowie sierpnia tego roku.
Przypomnijmy, że do wypadku doszło 15 sierpnia nad ranem. Autokar przewożący dzieci z zespołu pieśni i tańca Mały Haśnik z Żabnicy zjechał na pobocze autostrady A1 i dachował. Ucierpiało ponad 30 osób, na szczęście nikt nie zginął. Część pasażerów do dnia dzisiejszego wraca do dobrego samopoczucia i zdrowia. Przedstawiciele Gminy Węgierska Górka przyjechali do Gdańska, by podziękować wszystkim zaangażowanym ww pomoc i leczenie poszkodowanych. Jak informuje wójt Gminy Węgierska Górka - Piotr Tyrlik:
Wyrazy wdzięczności za okazaną pomoc
W dniu 15.08.2020 roku w godzinach rannych dotarła do mieszkańców gminy tragiczna informacja o wypadku autokaru na autostradzie A1 na wysokości Tczewa, w którym ucierpieli członkowie i przyjaciele zespołu regionalnego „Mały Haśnik” z Żabnicy. Autokarem podróżowało 31 osób, łącznie z kierowcą. W akcji ratunkowej brały udział 23 zastępy straży pożarnej, 12 karetek, śmigłowce LPR oraz policja. Pierwsze zastępy straży pożarnej i służby medyczne były na miejscu już kilka minut po wypadku. Akcja ratownicza przebiegała bardzo sprawnie. Wśród osób, które pojawiły się na miejscu wypadku był Wojewoda Pomorski.
W Gminie Węgierska Górka niezwłocznie został powołany sztab kryzysowy, który we współpracy z Dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku podejmował różnorodne działania mające na celu udzielenie pomocy i wsparcia zarówno poszkodowanym w wypadku, jak i rodzicom, którzy przybyli na miejsce. Poszkodowani w wypadku trafili do kilku szpitali gdańskich tj. Szpitala Dziecięcego Polanki, Copernicusa Nowe Ogrody, Szpitala Św. Wojciecha, 7-ego Szpitala Marynarki Wojennej, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, a także do Szpitala Miejskiego Św. Jana Pawła w Elblągu, Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu oraz Szpitala Św. Jana w Starogardzie Gdańskim. Osoby te zostały objęte szeroko pojętą pomocą medyczną i psychologiczną.
W dniach 09.09.2020 – 11.09.2020 roku delegacja osób ze sztabu kryzysowego na czele z Wójtem Gminy – Piotrem Tyrlikiem oraz reprezentantem rodziców – uczestnikiem wypadku panem Ireneuszem Kubicą, udali się do Gdańska, by na ręce przedstawicieli poszczególnych jednostek zaangażowanych w udzielanie pomocy złożyć szczere podziękowania za opiekę, życzliwość i okazane serce dla poszkodowanych dzieci i ich rodziców. Podziękowania zostały złożone Wojewodzie Pomorskiemu– Panu Dariuszowi Drelichowi, Prezydent Miasta Gdańsk– Pani Aleksandrze Dulkiewicz, Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańsk – Panu Piotrowi Kowalczukowi, Prezydentowi Miasta Tczew– Panu Mirosławowi Pobłockiemu, Dyrektorowi Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku– Pani Joannie Pińskiej, Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku –Pani Małgorzacie Niemkiewicz oraz Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Komendantowi Policji w Tczewie i Pogotowiu Ratunkowemu i Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.
Delegacja złożyła szczególne podziękowania wszystkim Dyrekcjom i Pracownikom placówek medycznych, w których przebywali poszkodowani w wypadku. Do podziękowań, których tekst ułożył jeden z poszkodowanych w wypadku autokaru- Hubert Jędrzejek, a ich treść została wypalona na ozdobnych deskach, dołączono płytę Zespołu regionalnego „Mały Haśnik” oraz inne atrybuty góralskie, które będą ratownikom i medykom przypominały o wdzięczności całej naszej społeczności. Złożone na ręce wymienionych osób i jednostek podziękowania spotkały się z bardzo sympatycznym i ciepłym przyjęciem, a w wielu przypadkach towarzyszyły im łzy wzruszenia. Adresaci podziękowań byli bardzo mile zaskoczeni takim gestem, czemu dali wyraz przede wszystkim tym, iż mimo nawału obowiązków poświęcili swój cenny czas, okazując swoją gościnność i ogromne zainteresowanie dalszym losem poszkodowanych.
Obecnie wszyscy poszkodowani w wypadku opuścili ,,gdańskie” szpitale. Osoby najbardziej poszkodowane będą leczone w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych, a pozostali w poradniach specjalistycznych. Wszystkim poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.