Wydarzenia

W dniu 30 marca o godz. 17.00 w Galerii przy ulicy Zamkowej w Żywcu miało miejsce niezwykle wydarzenie. Dzięki dofinansowaniu projektu „Kontynuacje – wystawa pokoleniowa dorobku artystycznego twórców powiatu żywieckiego”  przez Starostwo Powiatowe w Żywcu otwarto niezwykłą wystawę:


KONTYNUACJE


Rodzina Januszewskich


rzeźba – malarstwo – grafika

Zorganizowaną przez Fundację Wpierania Kultury i Sztuki „Kuźnia Sztuki” w Żywcu oraz Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Muzeum Miejskie w Żywcu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu

„KONTYNUACJE” - to pierwszy projekt Fundacji, mają za zadanie przypomnieć dokonania artystyczne naszych rodzimych twórców, związanych z Żywcem i Żywiecczyzną - malarzy, rzeźbiarzy, grafików. Zachęcić do refleksji. W cyklu „KONTYNUACJE”, jako pierwsza jest prezentowana rodzina Januszewskich, która pojawiła się w Żywcu, w 1931, kiedy to do miasta zawitał z nakazem pracy Stefan Rola-Januszewski (1897-1980). Na wystawie pokazano jego akwarele wykonane z dużym mistrzostwem, np. widokiem żywieckiej katedry czy Babiej Góry oraz ilustracje do czasopisma harcerskiego. Prezentowane są także prace synów Stefana - Jerzego Januszewskiego (1928-1993) i Zdzisława Mariana Januszewskiego (ur. 1931).  Prace Jerzego to grafiki – otwarte w swej formie, oraz obrazy – przede wszystkim martwe natury. W twórczości Zdzisława Januszewskiego dominuje pozytywny odbiór rzeczywistości, jego akt „Pływaczka” (rzeźba w drewnie) budzi ciekawość odbiorcy, nagość nie jest tu dosłowna, a przez to tajemnicza i interesująca. Podobnie jest w innych pracach prezentowanych na wystawie. Zdzisław Marian pokazuje również swoje grafiki - „Ptaszyska” i „Anioły pracy”. Ekspozycję uzupełniają małe formy rzeźbiarskie wykonane z drewna i blachy miedzianej, a także projekty rzeźb, czy materiałów reklamowych Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Uzupełnieniem są fotografie wykonanych częściowo lub w całości pomników w Żywcu, czy Czernichowie. Niewątpliwie ciekawe są rysunki i tzw. szkice konferencyjne. Najmłodszą reprezentantką rodziny Januszewskich jest Małgorzata Gabryel, córka Zdzisława, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie - Wydziału Artystycznego (kierunek: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych). Małgorzata poszła w ślady ojca, także uprawia rzeźbę, tylko, że ceramiczną. Na wystawie prezentuje bardzo udane prace. Szczególną uwagę zwraca rzeźba „Cyryl i Metody”, za którą otrzymała III nagrodę w międzynarodowym konkursie „Patroni Europy w sztuce” (Bielsko-Biała, 2002). Emanuje ona niezwykłym spokojem i prostotą. Duże postaci wyrastają jakby z jednego pnia, łączy ich święta księga, którą wspólnie trzymają. Zwraca na siebie uwagę ciekawą kolorystyką i formą rzeźbiarską. W podobnej konwencji utrzymany jest obiekt „Kuszenie św. Małgorzaty”.

Niezwykle wzruszającym momentem dla rodziny Januszewskich było uroczyste wręczenie dla Pana Zdzisława Januszewskiego Złotą Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, którego uroczyście dokonali w imieniu władz: Pan Burmistrz Antoni Szlagor, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Greń oraz Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Pan Marian Ormaniec. Wraz z Dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury wyrazili swoje uznanie i podziękowania za dotychczasową twórczą pracę. Wnioskodawcą przyznania odznaczenia był Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu Pan Marek Regel, który               w uzasadnieniu wyszczególnił działalność artystyczną Pana Januszewskiego, jako wybitną pracę twórczą na rzecz rozwoju Żywca.

Obecna ekspozycja obejmuje obiekty z kolekcji rodziny Januszewskich, ze zbiorów Tadeusza Trębacza, Urzędu Miejskiego w Żywcu oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za współpracę oraz pomoc przy realizacji projektu w ramach zadania publicznego pn. „KONTYNUACJE –wystawa pokoleniowa dorobku artystycznego twórców powiatu żywieckiego” dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Żywcu.

termin: 30.03-30.04.2012

wstęp wolny

zwiedzanie w godz. otwarcia siedziby TMZŻ

miejsce: Galeria w sali audiowizualnej, ul. Zamkowa 4, Żywiec, tel. 33 475

Zapraszamy na dalszą wystawę:

w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilkowicach – 15.05. do 15.06.2012 r.

w sierpniu 2012 r. w Galerii Sztuki Zamek w Suchej Beskidzkiej.

kontynuacje 2012