Przedstawiamy podsumowanie Żywieckiej Biblioteki Samorządowej za 2020 rok.
Z propozycji Żywieckiej Biblioteki Samorządowej (siedziba główna i dwie filie) skorzystało w roku 2020 3 678 Czytelników, którzy odwiedzili Bibliotekę 36 735 razy oraz wypożyczyli na zewnątrz 47529 egzemplarzy różnych materiałów bibliotecznych, a na miejscu skorzystali z 3 657 książek i czasopism.
Główna siedziba Biblioteki byłą z powodu przepisów wynikających z pandemii nieczynna dla Czytelników 60 dni roboczych w ciągu całego 2020 r.
W roku minionym zakupiono 2 560 (w 2019 r. - 3 964) nowych książek, w tym 2 068 (w 2019 r. - 2 838) zakupiono ze środków własnych (dotacja organizatora), a 492 (w 2019 r. - 1 126) zakupiono z dotacji MKiDN. Mniejszy wpływ nastąpił również w drodze darów i innych przybytków 768 egz. ( w 2019 r. - 776 egz.).
W 2020 roku zostały wykonane prace remontowe - wymalowano od zewnątrz okna strony zachodniej i południowo-wschodniej budynku. Ponadto, w oknach Czytelni i Wypożyczalni Popularnonaukowej wykonano specjalne zabezpieczenia.
Do głównej siedziby i filii zakupiono kody kreskowe wraz z czytnikami. Tym samym rozpoczęto kodowanie zbiorów, które ze względu na dużą liczbę materiałów bibliotecznych będzie kontynuowane w kolejnych latach.
Zaprojektowano nowy logotyp Żywieckiej Biblioteki Samorządowej i rozpoczęto akcję promującą Bibliotekę w nowej odsłonie „Witamy z otwartymi książkami”.
30 grudnia 2020 r. utworzono Żywieckie Koło Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Koło tworzą bibliotekarze Żywieckiej Biblioteki Samorządowej, bibliotek powiatowych oraz nauczyciele ze szkół w powiecie bielskim i żywieckim.
Wydano wraz z Stowarzyszeniem Żywiec miasto zmySŁÓW, Urzędem Miejskim w Żywcu oraz Wydawnictwem Tibum (druk) teatrzyk Kamishibai pt. „Bajka o Żywcu”, który będzie w najbliższym czasie promowany i przekazany do żywieckich przedszkoli.
W okresie zawieszenia działalności podjęto dodatkowe zadania.
- Wysłano do wszystkich chętnych 73 kody dostępu do książek elektronicznych Ibuk Libra.
- Wspierano seniorów, osoby na kwarantannie i izolacji oraz chorych i niepełnosprawnych przekazując im za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żywcu i Żywieckiego Centrum Wolontariatu dary książkowe.
- Wykonano wyjątkowo dużo prac bibliotecznych wewnętrznych, takich jak: opracowywanie formalne i rzeczowe książek otrzymanych w drodze darów od Czytelników, selekcja lektur szkolnych i innych książek, ubytkowanie książek zniszczonych i wieloegzemplarzowych, wycofywanie książek z katalogu komputerowego i inwentarza, naklejanie pasków kodowych i kodowanie książek, naprawa i ponowne oprawianie książek zniszczonych, przenoszenie książek wieloegzemplarzowych do dodatkowego magazynu utworzonego w 2019 r., przygotowywanie i realizacja internetowych, telefonicznych, mailowych zamówień Czytelników, projektowanie i wykonanie plakatów okolicznościowych.
Zorganizowano również:
- 2 spotkania autorskie on-line, 2 lekcje biblioteczne zostały nagrane i przekazane do szkół.
- Wystawa on-line. 16 października w 100. Rocznicę urodzin Jana Pawła II „Karol Wojtyła. Narodziny” Biblioteka udostępniła wystawę zorganizowaną wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II.
- Konkursy ogłaszane na Facebooku. Biblioteka we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu zorganizowała kilka konkursów dotyczących książek, działalności, architektury placówki. Nagrodami były podwójne wejściówki na imprezy organizowane przez MCK.
- Spotkania autorskie on-line. W ramach DKK odbyły się dwa spotkania autorskie on-line. Spotkanie z Andrzejem Ziemiańskim prowadziła Katarzyna Śleziak, z Adrianem Bednarkiem – Monika Derus.
Przedsięwzięcia stacjonarne:
- Promocja książek połączona z warsztatami dla bibliotekarzy. 21 stycznia wraz
z Miejskim Centrum Ekologicznym w Żywcu zorganizowaliśmy dla nauczycieli
i bibliotekarzy powiatu żywieckiego warsztaty ekologiczne „Gramy w zielone” na temat wykorzystania książek „Wydawnictwa Dwie Siostry” do budzenia i rozwijania wśród dzieci świadomości ekologicznej. - Promocja publikacji regionalnych. 15 stycznia odbyła się promocja publikacji regionalnych – „Kalendarza Beskidzkiego” i „Groni” z udziałem między innymi Pani Grażyny Staniszewskiej.
- Wystawy połączone z popularyzacją książek. 24 lutego finisarz wystawy fotograficznej Elwiry Surdy z wystawą książek o fotografii.
- Promocja czytelnictwa na imprezach zorganizowanych przez Miasto. 25 września Stoisko Biblioteki na żywieckim Rynku w ramach akcji II Eko Dzień
- Dyskusyjny Klub Książkowy. W roku 2020 odbyły się cztery spotkania klubowiczów oraz dwa spotkania autorskie online.
- Spotkania autorskie stacjonarne. Spotkanie z Anną i Urszulą Stokłosą, siostrami, autorkami pochodzącymi z Żywiecczyzny („Ważka : przeobrażenie”, „Cichoborek”) oraz Stanisławem Łubieńskim („Książka o śmieciach”).
- Wystawy. Od 2 marca przygotowana przez Bibliotekę wystawa modeli redukcyjnych przyciągnęła dużo zwiedzających. 10 marca w spotkaniu z twórcami modeli Krzysztofem Niemcem i Krzysztofem Gęgą uczestniczyła młodzież Zespołu Szkół Agrotechnicznych
i Ogólnokształcących. Wystawę ze względów epidemicznych zamknięto 30 kwietnia, wznowiono od 1 lipca do 31 sierpnia. Na wystawie przedstawione zostały modele samolotów, śmigłowców, pojazdów wojskowych oraz cywilnych. Podczas wystawy można było podziwiać miniatury sprzętu wojskowego pochodzącego z różnych okresów historycznych, jak i tego który jest obecnie na wyposażeniu wielu armii na świecie. - Promocja czytelnictwa w mediach. W pierwszym półroczu 2020 r. rozpoczęto intensywną współpracę z redakcją „Nad Sołą i Koszarawą”. W czasopiśmie systematycznie ukazują się artykuły o Bibliotece, w której to redakcja od marca 2020 r. ma swoją siedzibę. Akcja promująca działalność naszej instytucji nie ogranicza się tylko do prasy. Podejmujemy działalność promującą zbiory i usługi w formie plakatów, nagrań radiowych do radia Eska, postów i informacji na stronie Biblioteki i Urzędu Miejskiego.
- Pozyskiwanie darów do Biblioteki. Biblioteka zorganizowała akcję „Podaruj książce nowe życie”, w jej ramach przyjmowano i dokonywano selekcji darów.
- W dniach 5.08. - 30.09 odbył się kiermasz używanej książki, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem
Przykłady imprez cyklicznych:
- Środa w Bibliotece. W roku sprawozdawczym ze względu na sytuację epidemiczną udało się zorganizować tylko jedno spotkanie - bezpośrednie. Był to wykład pt. „Geneza chorób przewlekłych” (5 lutego).
- Współorganizacja festiwalu Żywiec miasto ZmySŁÓW. W 2020 roku mimo epidemii udało się zorganizować kolejną edycję, nazwaną 4,5.
W Żywieckiej Bibliotece Samorządowej odbyły się warsztaty muzyczne z muzykiem pochodzącym z Żywiecczyzny – Bartkiem Pawlusem, który następnie dał koncert perkusyjny w Miejskim Centrum Kultury. Wspólnie z Miejskim Centrum Kultury i Muzeum Miejskim w Żywcu zorganizowano prezentację historyczną, gdzie najpierw był wykład Artura Caputy z Muzeum Miejskiego, potem unikatowy film "Żywiec w czasie dwudziestolecia międzywojennego i okupacji" – zmontowany i udźwiękowiony przez Wojciecha Blitza oraz film Szymona Wróbla „Z domu”. Na kolejnym spotkaniu pt. „Czym pachnie miasto” dr Bogna Kietlińska - socjolog, historyk sztuki, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego opowiadała o antropologii miasta. Na spotkaniu autorskim Stanisław Łubieński wraz z prezesem spółki „Beskid”, która zajmuje się oczyszczaniem miasta rozmawiano o problemach ekologii i książce pt. „Książka o śmieciach”. Uczestnikami spotkania była młodzież z żywieckich szkół. - Cykl wykładów historycznych dla uczniów szkół średnich. II Festiwal Nauki w Żywcu. Zaproszenie do współorganizacji. 31 stycznia 2020 r. w Bibliotece zorganizowano wykłady historyczne dla młodzieży licealnej ,,Zapomniani bohaterowie II Wojny Światowej” oraz ,,Systemy totalitarne w XX wieku” w ramach festiwalu organizowanego przez Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.
- Europejskie Dni Dziedzictwa. 18 września w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Moja Droga” wykład pt. „O szlakach handlowych i kolei na Żywiecczyźnie” wygłosiła dr Katarzyna Śleziak oraz Hubert Maślanka, prezes MZK w Bielsku-Białej, społecznik działający w „Stowarzyszeniu Kolej Beskidzka”.
- Noc Bibliotek. 9 października w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem "Klimat na czytanie" zorganizowano w części dla dorosłych warsztaty ekologiczne, o tym jak samodzielnie wyprodukować naturalne i zdrowe środki do codziennej pielęgnacji. Warsztaty poprowadziła Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gilowicach Izabela Pyclik, która podzieliła się wiedzą zdobytą w ramach grantu pt. „Zielono mi”. Warsztaty poprzedzone zostały koncertem fortepianowym ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu Wiktora Alischa.
- Ferie w bibliotece. W dniach 13-17 stycznia zorganizowano cykl spotkań pt. ,,Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą”, w trakcie których uczestnicy spotkali się
z grupą rekonstrukcyjną z Żywca, która zaprezentowała średniowieczne stroje, a także dawne tańce i zwyczaje rycerskie. - Zwierzoferi 20 stycznia w Bibliotece odbyło się spotkanie pt. ,,Old Mc Donald, czyli zabawy z językiem angielskim”, które poprowadzili zaproszeni goście, w tym native speaker.
- „Zaczytani przyjaciele”. Bibliotekarze w ramach akcji promowania czytelnictwa online nagrali własną interpretację wiersza pt. „Hipopotam” i udostępnili ją w sieci.
- Wakacje w Bibliotece. W dniach 20 – 24 lipca Bibliotekarze z Oddziału dla Dzieci zorganizowali cykl wakacyjnych spotkań w bibliotece pt. ,,W zaczarowanej krainie”. Celem było przybliżenie uczestnikom literatury fantastycznej dla dzieci. Uczestnicy brali też udział a warsztatach malarskich, decoupage, kamishibai, tworzeniu magicznego świata w doniczce.
- Żywiecka Biblioteka Samorządowa organizowała lekcje biblioteczne zapoznające dzieci z działalnością placówki, 12 lutego odbyło się jeszcze spotkanie bezpośrednie, później online. 23 lipca ogłoszono dla dzieci konkurs plastyczny „Tęskniąc za książkami”. Jego rozstrzygnięcie i otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpiło 16 października.
- Festiwal Żywiec miasto zmySŁÓW dla dzieci. Pracownicy Biblioteki zorganizowali dla uczniów klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu spacer ornitologiczny, który poprowadził Stanisław Łubieński – pisarz, przyrodnik i ornitolog. Na wycieczce ornitologicznej pięknym szlakiem Żywieckiego Beskidu zachęcał on do dbania
o środowisko, do czytania książek i pasji przyrodniczej.
- Noc Bibliotek dla dzieci. 9 października w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem "Klimat na czytanie" zorganizowano w części dla dzieci warsztaty pt. ,,Pszczoły i ich rola w przyrodzie”. Było to spotkanie z pszczelarzem Pawłem Roczyną połączone z degustacją miodów, konkursem wiedzy o pszczołach, popularyzacją książek ekologicznych oraz warsztatami robienia miodowych świec.
- Mała Książka – Wielki Człowiek. Kontynuowano udział (wydawanie wyprawek
i dyplomów) w projekcie Mała Książka – Wielki Człowiek, z którego od września korzystają dzieci w wieku przedszkolnym.