Jest takie powiedzenie, że jeśli naprawdę czegoś bardzo chcesz, to wcześniej czy później to się spełni. Czasem temu marzeniu trzeba trochę pomóc i zacząć samemu działać. Rozwój, niezależnie czy jest on ukierunkowany społecznie, kulturalnie, indywidualnie jest niezbędny w wielu aspektach życia ludzkiego. To niekończący się proces, fascynująca przygoda. Ludzie, dbający o własny rozwój a także o rozwój innych, zwłaszcza młodzieży, są godni podziwu. W Żywcu takich osób nie brakuje. W całości popieramy takie osoby, dlatego przybliżymy Wam nieco informacji na temat projektu "FABRYKA PRĄDU". Zapraszamy do lektury:
1. Skąd pomysł na taką inicjatywę jak "Fabryka Prądu"?
Chcieliśmy stworzyć w gminie Radziechowy-Wieprz – grupę/przestrzeń pozwalającą na wyrażanie własnych opinii, pomysłów … co więcej zachęcającą do działania. Chcemy pokazać trochę inny schemat podejmowania inicjatyw - Chcecie kółko teatralne? To zastanówmy się co możemy w tym kierunku zrobić, co będziemy potrzebowali … i kiedy możemy rozpocząć działanie?
Mamy taki skryty plan aby jak największą ilość osób zachęcić by z biernego odbiorcy kultury i otaczającej rzeczywistości, zmieniła się w odbiorcę świadomego, a co więcej aktywnego czyli współtworzącego ofertę np. kulturalną.
2. Czy ciężko jest założyć takie stowarzyszenie?
Tego nie wiemy, póki co działamy jako grupa nieformalna i bardzo z tym nam dobrze
3. Dlaczego "Fabryka Prądu"?
Geneza pomysłu na nazwę jest dość … odległa w czasie, ale generalnie chodziło nam o nazwę niepozostawiającą złudzeń, że chodzi nam o skuteczne zarażanie pozytywną energią.
4. Ile osób zrzesza inicjatywa? Od jak dawna działa?
Obecnie Fabrykę tworzy 8 os. i liczba ta, co bardzo nas cieszy wciąż rośnie. Cały czas jesteśmy otwarci i chętnie przyjmujemy nowe osoby.
5. Z kim współpracujecie?
Naszym lubionym partnerem jest Gminna Biblioteka Publiczna Radziechowy-Wieprz ale nie tylko, bo jest z nami grono osób prywatnych, a także media – zwłaszcza możemy liczyć na wszędobylski mikrofon radia Eska, który mocno nas wspierał przy realizacji „Maszkaronów”. Cieszy nas również fakt, że „maszkaronowe” działania spodobały się zarządowi Banku Spółdzielczego Radziechowy.
Nie zapominając o naszych dotychczasowych partnerach – mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli nawiązać współpracę z innymi organizacjami, grupami z Żywiecczyzny.
6. Jakie jest główne założenie projektu?
Nasz priorytet to aktywizacja społeczności lokalnej – chcemy przypomnieć jak ważna i zasadna jest współpraca, że to czego nie możemy zrobić sami możemy zrobić razem, że „ja” + „ty” = „my”.
7. Jakie działania będzie podejmować "Fabryka Prądu"?
Po pierwsze kultura i sztuka
po drugie kultura i sztuka …
a tak poważniej .. kultura i sztuka – ta dawna ale również i ta „z dzisiaj”, nie chcemy jedynie odświeżać, ale przede wszystkim pokazywać możliwość szukania inspiracji i zapożyczeń , tak aby zainspirować do innego patrzenia na miejsce w którym się mieszka. Tematy, które na pewno będziemy chcieli również dotknąć to m.in. kultura medialna, środowisko naturalne czy najprostsze przejawy działalności lokalnej. Znakiem rozpoznawczym działań przez nas realizowanych niewątpliwie będzie interdyscyplinarność, ponieważ w niej dostrzegamy ogromną moc sprawczą i edukacyjną.
8. Jakie projekty macie już na swoim koncie?
Działamy zaledwie od 9 m-cy, ale udało się nam ten czas maksymalnie wykorzystać i zacząć mocnym akcentem bo od realizacji projektu „Maszkarony – komunikacja przez twórczość” dofinansowanym w ramach Programu „Działaj Lokalnie VII”.
9. Powiedzcie coś więcej o Waszym ostatnim projekcie "Maszkarony - komunikacja przez twórczość". Skąd pomysł, skąd taka ciekawa nazwa, co miał na celu i czy udało się ten cel osiągnąć?
Maszkarony to projekt interdyscyplinarny, w którym połączyliśmy warsztaty ceramiczne z komunikacją interpersonalną. Chcieliśmy uczestników warsztatów wprowadzić w tajemniczy świat sztuki i spróbować nie tylko odpowiedzieć na odwieczne pytanie "co autor miał na myśli?", ale także wczuć się w jego rolę jako twórcy!
Celem było poznanie warsztatu artysty ceramika - od koła garncarskiego po szkliwienie i malowanie – po to by stworzyć przemyślane i kompletne dzieło – Maskę, „Gębę” … Maszkarona.
Na warsztatach komunikacji interpersonalnej ćwiczyliśmy, improwizowaliśmy i twórczo poszukiwaliśmy rozwiązań w sytuacjach problemowych oraz poszerzaliśmy możliwości rozumienia
postaw i zachowań innych ludzi. Wszystko po to aby Maskom powstałym w trakcie zajęć stworzyć indywidualne historie. Czy się udało? Można było zobaczyć na wernisażu wystawy.
10. Plany na przyszłość?
W tym roku będzie sporo fotografii. Już od czerwca startujemy z „Negatywem spostrzeżeń” nowym projektem realizowanym w ramach Działaj Lokalnie VII. „Negatyw” to będzie próba pokazania wspólnej przestrzeni jako inicjatywy, która łączy i jest wypracowana przez różne grupy wiekowe. Interesować nas będzie spojrzenie młodego człowieka i to jak rozumie swoją tożsamość lokalną. Więcej informacji na ten temat pojawi się już niebawem na naszym profilu na facebooku oraz stronie internetowej, która za kilka dni będzie mieć swoją premierę.
Co jeszcze? Na pewno jeszcze przed wakacjami zaprosimy wszystkich mieszkańców Żywca jak i powiatu aby razem z nami wsiedli na rower i włączyli się do Masy Krytycznej.
11. Czy będziecie działać wyłącznie lokalnie, czy może inicjatywa będzie wychodziła poza granice Żywiecczyzny?
Póki co stawiamy na lokalne działania, co pokaże przyszłość? nie wiemy, nie będziemy się jednak bronić przed wyzwaniem, większego zakresu działania.
12. Do jakich odbiorców "Fabryka Prądu" stara się dotrzeć?
Do małych i dużych – generalnie nie mamy jednej wybranej grupy, to wszystko zależy do pomysłu czy inicjatywy. Na pewno najbardziej zależy nam na prowadzenie dialogu i włączaniu do inicjatyw ludzi młodych.
13. Czy Żywiecczyzna to dobry obszar na takie działania?
Zdecydowanie tak – inaczej nasza grupa by nie powstała – dostrzegamy, że jest wiele do zrobienia ale co najważniejsze, że wokół nas jest wielu którzy myślą podobnie i co najważniejsze CHCĄ DZIAŁAĆ!!
Obszarów, w których można pozytywnie namieszać i tchnąć w nie życie, jest wiele – choćby wcześniej wspomniana przez nas kultura i sztuka, ale nie traktowana jako „odgrzewalnia” tego co było, a raczej jako źródło inspiracji, czy twór wprowadzający w świat skutecznego komunikowania się.
Poza tym - ekologia to temat w ramach którego do zrobienia nadal jest bardzo dużo, a czasu wprost odwrotnie coraz mniej.
Generalnie Żywiecczyzna, to istna bomba dobrej pozytywnej energii – pora ją detonować i działać, nie ma nic do stracenia – możemy jedynie wygrać, każdy coś dla siebie samego i wszystkich wspólnie.