Wydarzenia

W dniu dzisiejszym (11 września) pod szpitalem żywieckim odbyła się nadzwyczajna konferencja prasowa podczas której samorządowcy z Żywiecczyzny zaapelowali do władz państwowych w szczególności Ministerstwa Zdrowia o podjęcie niezwłocznych działań na rzecz poprawy sytuacji finansowej żywieckiego Szpitala, a co za tym idzie ratowania służby zdrowia w Powiecie Żywieckim.

Samorządowcy z Żywiecczyzny apelują do Ministerstwa Zdrowia

Samorządowcy domagają się od Ministerstwa Zdrowia zdecydowanych i niezwłocznych działań mających na celu wypłacenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia należnych zobowiązań finansowych, których suma przekracza 38 mln złotych.

„Domagamy się od Narodowego Funduszu Zdrowia i od Ministerstwa Zdrowia żeby w końcu urealniono plany rzeczowo-finansowe dla tego szpitala i żeby zostały wypłacone nadwykonania” – mówi Starosta Żywiecki Adrian Midor.

„Na dzień dzisiejszy Narodowy Fundusz Zdrowia nie płaci nam za co trzeciego pacjenta. Doszliśmy do takiej sytuacji, w której ponad 38 mln złotych mamy nie wypłaconych świadczeń, straciliśmy płynność finansową, która powoduje to, że nie płacimy personelowi medycznemu wynagrodzeń na czas, wypłacamy je z dużym opóźnieniem i w ratach. Ponad dwudziestu lekarzy już odeszło, część lekarzy i personelu ograniczyło swoją dostępność godzinową. Nie jesteśmy w stanie od 7 października zabezpieczyć pracy szpitala jeżeli po raz kolejny nie rozliczymy się z personelem” – mówi Dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz.  

„Albo Ministerstwo powie Polakom, że niema pieniędzy i nie wszyscy będą leczeni, albo nie w każdym zakresie będzie udzielana pomoc, albo szpitale które działają na ostro nie będą dotknięte jakimiś pomysłami typu ryczałty czy plany niedostosowane do ilości przyjmowanych pacjentów. To powinno tak funkcjonować, że jeżeli szpital przez trzy lub cztery miesiące pokazuje, że ma tych pacjentów więcej to po czterech miesiącach ten plan idzie w górę. Tak ten system powinien działać” – mówi Senator RP Andrzej Kalata.

„To nie jest szpital prywatny, to jest szpital z partnerstwa publiczno-prywatnego, który realizuje publiczną służbę zdrowia. To nie jest polityczne działanie, to jest głos, który my reprezentujemy w imieniu wszystkich mieszkańców” – mówi Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor.

Szpital Żywiec jest obecnie jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z Narodowym Funduszem Zdrowia, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (planowej i nagłej) na terenie powiatu żywieckiego, zamieszkiwanego przez ponad 150 tys. mieszkańców. Szpital samodzielnie zabezpiecza dostęp do świadczeń szpitalnych finansowanych do środków publicznych dla mieszkańców całego powiatu. W 2022 roku ośrodek udzielił świadczeń medycznych ponad 120 tys. pacjentów, a w 2023 ponad 146 tys. pacjentów. Tylko w pierwszym półroczu br. liczba przyjęć do żywieckiego szpitala wyniosła ponad 65 tys.

Zdecydowana reakcja liderów Partii Nowa Nadzieja Sławomira Mentzena na krytyczną sytuację Szpitala w Żywcu

W związku z ogłoszoną w poniedziałek przez dyrektor Szpitala Żywiec decyzją o czasowym zawieszeniu działalności trzech kluczowych oddziałów oraz dwóch poradni, Nowa Nadzieja Żywiec przedstawiła swoje stanowisko w tej kontrowersyjnej sprawie. Poniżej prezentujemy wypowiedzi Wiceprezesa Okręgu Wojciecha Bielewicza oraz posła Konfederacji Bronisława Foltyna. - Sytuacja Szpitala, który swoim zakresem obejmuje cały nasz powiat zamieszkały przez około 150 tys. ludzi jest niezwykle poważna, a już niedługo może być katastrofalna. Szczególnie dla tej części pacjentów, którzy mieliby skorzystać z pomocy dwóch oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, a także oddziału Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii oraz dwóch poradni: Położniczo-Ginekologicznej i Urazowo-Ortopedycznej. - powiedział Wojciech Bielewicz. - Co więcej, od marca ze szpitala odeszło 21 lekarzy. W sytuacji, gdy w Polsce brakuje około 65 tys. lekarzy skandaliczne jest, że z powodów finansowych dopuszczono do odejścia tej jakże potrzebnej i newralgicznej z punku widzenia każdego mieszkańca naszego powiatu kadry. Nawet po uregulowaniu aktualnych długów trudno będzie z powrotem obsadzić wakujące stanowiska. - dodał Bielewicz.

Przedstawiciele Konfederacji stwierdzili także, że Starostwo Powiatowe z Adrianem Midorem oraz jego poprzednikiem na czele wiedziało o tragicznej sytuacji Szpitala od dawna i mimo to nie podjęto dotąd żadnych skutecznych działań. Starostwo ograniczyło się jedynie do zamieszczenia na swej stronie internetowej lakonicznego apelu do władz państwowych, w którym proszą o podjęcie niezwłocznych działań na rzecz poprawy sytuacji finansowej żywieckiego Szpitala. - Brak reakcji na sytuację Szpitala uderza najbardziej w ludzi mieszkających dalej od Żywca. Oni nie mają możliwości szybkiego przemieszczenia się na teren miasta, a co dopiero do Bielska-Białej, gdzie zapewne lekarze są zajęci pacjentami z terenu tamtego miasta. Oczekujemy rozwiązań natychmiastowych. Proszę przedstawić pomysł, gdzie mają się udać po pomoc chorzy ludzie? Czy dla miejscowości oddalonych od szpitala będzie zapewniona alternatywa np. w szpitalach w Suchej Beskidzkiej, w Bielsku Białej a może na Słowacji? - dopytywał Bielewicz. - Pewnie wśród nich są chorzy, którzy nie mogą już dłużej czekać. - dodał. - Jakie zostaną znalezione rozwiązania, żeby faktycznie po okresie trzech miesięcy odziały, które obecnie są zamykane mogły wznowić działalność?

Natomiast poseł Bronisław Foltyn poinformował o złożonej w tej sprawie interpelacji poselskiej:

Szpu- W związku z informacjami prasowymi oraz licznymi zgłoszeniami od mieszkańców, które do mnie dotarły, już w poniedziałek 9 września zwróciłem się do Ministerstwa Zdrowia z interpelacją, w której domagam się pilnej interwencji w tej sprawie, a także odpowiedzi na kluczowe pytania o przyczyny zaistniałej sytuacji. Ponadto domagam się podjęcia działań w celu zapewnienia ciągłości opieki medycznej dla pacjentów w naszym regionie. Rezygnacja z pracy w tym szpitalu aż 21 lekarzy wymaga wyjaśnienia, kto odpowiada za doprowadzenie do takiego stanu rzeczy. Czy będą wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje wobec osób, które doprowadziły w ten sposób do zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców? Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia, by rozwiązać bieżące problemy finansowe Szpitala? - pyta w swej interpelacji poseł Konfederacji.

Stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia działa w ramach budżetu, którym dysponuje w danym roku. Regulujemy płatności dla szpitali, które wynikają z podpisanych umówPłacimy również za świadczenia nielimitowane. W I kw. tego roku Śląski Oddział Wojewódzki NFZ uregulował płatności za świadczenia nielimitowane. Odnośnie drugiego kwartału trwa standardowy proces bilansowania umów, gdzie podsumowujemy świadczenia, których szpital nie wykonał vs te, które wykazał, jako nadwykonania. W związku z specyfiką województwa, dużą liczbą szpitali, ten proces trwa.

Zgodnie z art. 134 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Fundusz jest obowiązany zapewnić równe traktowanie wszystkich świadczeniodawców. Plany rzeczowo-finansowe są opracowywane według jednolitych zasad dla wszystkich podmiotów leczniczych w oparciu o plan finansowy Śląskiego OW NFZ.

Uwzględniając wszystkie rodzaje świadczeń ostateczne wartości zawartych umów ICZ Healthcare Sp. z o.o. w Żywcu w minionych latach wynosiły:

2020 r. - 62 953 186,97 zł

2021 r. - 78 684 737,86 zł

2022 r. - 125 912 347,87 zł

2023 r. - 182 062 532,24 zł

Dyrekcja Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ od początku funkcjonowania podmiotu leczniczego ICZ Healthcare Sp. z o.o. w Żywcu (tj. od 24 września 2020 roku, w wyniku dokonanej cesji umowy w systemie PSZ zawartej przez Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu) wielokrotnie spotykała się z przedstawicielami podmiotu i powiatu żywieckiego.

ICZ Healthcare Sp. z o.o. w Żywcu przed dokonaniem cesji miała świadomość wysokości ryczałtu i wyraziła zgodę na jego przejęcie. Pierwotny ryczałt został wyliczony, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na podstawie wykonania świadczeń realizowanych przez Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu za 2015 rok.

Śląskiemu OW NFZ zależy na utrzymaniu powiatowego charakteru Szpitala Żywiec, tak aby jak najlepiej zabezpieczał liczącą ponad 150 tys. populację powiatu wraz z sezonowym napływem pacjentów związanych z turystycznym charakterem regionu. Zależy nam na podstawowych oddziałach szpitalnych m.in.: wewnętrznym, neurologii, chirurgii, ortopedii, ginekologii i położnictwie, pediatrii - są to świadczenia potrzebne mieszkańcom regionu.

Jeśli chodzi o finanse dodać należy jeszcze, że realizacja ustawy „podwyżkowej", czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r., płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ. Zresztą – w kontekście ustawy podwyżkowej – o wysokich kosztach tej regulacji mówią sami dyrektorzy szpitali