Wydarzenia

Uchwała o obronie dobrego imienia Jana Pawła II została przyjęta przez Sejm. Za głosowało 271 posłów, przeciw było 43, a od głosu wstrzymało się czterech. Jak głosowali posłowie z naszego okręgu?

Kwestia przyjęcia uchwały wzbudziła ogromne emocje. Debata poprzedzająca jej przyjęcie wywołała szereg sporów między przedstawicielami partii politycznych. Ostatecznie posłowie większością głosów przyjęli zaproponowaną przez PiS uchwałę w sprawie ochrony dobrego imienia Jana Pawła II. W uchwale, której treść odczytała marszałek Sejmu Elżbieta Witek napisano:

"Jego słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do Ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież — św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii"

Zaznaczono również, że jest to "próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści". Przypomnijmy, że kontrowersje wokół postaci Karola Wojtyły przybrały na sile w ostatnich dniach za sprawą dokumentu "Franciszkańska 3" autorstwa dziennikarza TVN24 Marcina Gutowskiego. W materiale wyemitowanym w mijającym tygodniu podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, co Wojtyła, jeszcze jako metropolita krakowski, wiedział na temat pedofilii w Kościele.

Jak głosowali posłowie z okręgu wyborczego nr 27? za przyjęciem uchwały byli: Przemysław Drabek, Grzegorz Gaża, Kazimierz Matuszny, Grzegorz Puda i Stanisław Szwed (PiS). Nie głosowali: Mirosława Nykiel, Małgorzata Pępek (KO), Przemysław Koperski (Lewica) oraz Mirosław Suchoń (Polska 2050).