W żywieckiej Stajni Miejskiej Mini Zoo zamieszkały dwa nietypowe okazy ptaków. Od niedawna w jednej z wolier możemy podziwiać białe pawie. Są o tyle niezwykłe, że takie okazy znajdziemy najbliżej w Królewskich Łazienkach w Warszawie.
Jak poinformował naszą redakcją kierownik Stajni Miejskiej i Mini Zoo Dawid Błoński - Białe pawie przyjechały do Żywca z prywatnej hodowli. Osobniki te są bardzo rzadko spotykane. Za ich wyjątkowy kolor odpowiada gen recesywny.
Pawie nie są albinosami, gdyż młode nie mają charakterystycznych czerwnych oczu. Biała barwa dziedziczona jest w sposób recesywny. Gen zwany "white" musi napotkać drugi, identyczny, aby mógł się wykluć biały paw. Zarówno matka, jak i ojciec mają w swoim genotypie gen "white", który odpowiada za upierzenie. Rodzice białych pawi, sami nie są biali, ponieważ ich pojedyńczy gen "white" maskowany jest przez gen dominujący, który jest nośnikiem koloru.
Chcemy by pawie, które zamieszkują Mini Zoo mogły swobodnie spacerować po żywieckim parku, wzorem Królewskich Łazienek w Warszawie - informuje Dawid Błoński. W zeszłym roku w związku z koronawirusem, gdy park był zamknięty dla odwiedzających pawie zostały wypuszczone na jego teren. Obecnie będziemy starali się, może wieczorami, przyzwyczajać pawie do spacerów po naszym parku - dodaje kierownik.
Do takiego widoku przyzwyczaić będzie trzeba również mieszkańców miasta oraz turystów, tak by pawie mogły swobodnie i bez strachu przechadzać się pomiędzy alejkami parku.