Tradycyjnie w Wielką Sobotę osoby wierzące uczestniczą w odprawionej w kościele krótkiej uroczystości ze święconką. Gdzie i o której godzinie można poświęcić pokarmy w Żywcu?
Chleb, jajka, kawałek wędliny, chrzan, sól, pieprz – te produkty najczęściej znajdują się w wielkanocnym koszyczku. W Wielką Sobotę wierni niosą je do kościołów, by zostały poświęcone. W koszyczku wielkanocnym najistotniejsze są: baranek – symbolizujący Chrystusa składającego siebie za zbawienie świata
oraz jajko – symbol nowego życia. Trudno wyobrazić sobie święconkę także bez chleba (podstawowy pokarm, symbol ciała Jezusa), kawałka wędliny (ma zapewnić dostatek całej rodzinie), chrzanu (oznaka siły) oraz soli (zabezpieczenie przed zepsuciem). Zwyczaj święcenia pokarmów narodził się w VII w. i trwa do dziś. Wierni także i w naszej parafii, często całymi rodzinami przybywali do świątyni, aby poświecić misternie przygotowane produkty w koszyczkach, które zostaną w gronie rodzinnym spożyte w czasie uroczystego śniadania wielkanocnego.
W Wielką Sobotę nie odbywa się msza święta, za to ma miejsce święcenie pokarmów. Każda parafia sama wyznacza czas i miejsce. W Żywcu pokarmy można poświęcić w następujących miejscach, w godzinach zależnych od danej parafii:
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu
Poświęcenie pokarmów odbywa się przed kościołem od 9:00 do 15:30, co pół godziny
Parafia Św Floriana w Żywcu
Święcenie pokarmów wielkanocnych od godz. 9:00 do 13:00, włącznie co pół godziny oraz na Podlesiu o 12:00
Parafia św Maksymiliana Marii Kolbego w Żywcu-Oczkowie
o godz. 9.00. 10.00. 11.00. i 12.00.
Kościół w Kocurowie
Poświęcenie pokarmów o 12:30
Parafia Miłosierdzia Bożego Żywiec-Moszczanica
od 8.00. Poświecenie pokarmów: w Moszczanicy od 10.00. do 12.00., a na Rędzinie o 11.30
Parafia Chrystusa Króla w Żywcu-Sporyszu
Poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny w kościele o godz.9.00, 10.00; 11.00 i 12.00; przy krzyżu na Pierwogórze o 11.30, a w kaplicy za mostem o godz. 12.00.