Beskidzkie lasy kryją wiele tajemnic. Jedną z nich są niezwykłe zwierzęta. Naszej Czytelniczce - Bożenie Tyc - udało się sfotografować w Lalikach białą sarnę.
- W beskidzkich lasach występuje wiele ciekawych zwierząt
- Osobniki z albinizmem w Beskidach zdarzają się niezwykle rzadko
- Naszej czytelnicce udało się sfotografować niezwykle rzadki osobnik jeleniowatych
Natura potrafi zaskakiwać. Nasza Czytelniczka - Bożena Tyc - miała sporo szczęścia, gdyż udało się jej uchwycić nietypowy okaz zwierzęcia w beskidzkich lasach. Albinosy zdarzają się w każdym gatunku zwierząt, ale są rzadkością. Niewykluczone więc, że sfotografowane zwierze może być białym danielem. Warto jednak podkreślić, że i ten okaz jest nietypowy dla zwierząt żyjących w beskidzkich lasach. Osobnik, o którym mowa na pewno jest osobnikiem albinotycznym. Takie zwierzęta w Beskidach spotykane są sporadycznie. Przyczyną takiego ubarwienia jest brak pigmentu w komórkach skóry (zwłaszcza melatoniny), a przyczyną tego braku jest mutacja genetyczna. Albinizm, zwany też bielactwem, występuje niezmiernie rzadko u jeleniowatych zaledwie raz na sto tysięcy urodzeń!
Zobacz też: Co Beskidom zawdzięczają francuskie sery?
Albinizm u zwierząt od dawna wzbudza spore zainteresowanie. Żyjący na przełomie 8 i 9 stulecia Hubert z królewskiego rodu Merowingów, dziś święty i patron myśliwych, zawzięcie polował. Strzelał z łuku do wszystkich zwierząt, do momentu, gdy spotkał białego jelenia z krzyżem pośrodku poroża. Usłyszał wtedy głos Stwórcy, by zaprzestał takiego trybu życia. Od tej chwili nawrócił się na chrześcijaństwo. Opowieść przetrwała do naszych czasów w przesądach myśliwych, którzy z obawy przed nieszczęściem, a nawet śmiercią, nie polują na jeleniowate z albinizmem.
Jak w przesłanej do nas informacji przekazała Pani Bożena Tyc - uchwycone zwierze niemal na pewno jest sarną, gdyż w bliskiej odległości przebywala samica - najprawdopodobniej matka malej sarny albinos.