Wydarzenia

Sprawa umieszczenia w Żywcu tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy w Smoleńsku rozpoczęła się blisko dziesięć lat temu. W ostatnich dniach inicjatywa doczekała się rozstrzygnięcia i tablica poświęcona ofiarom zbrodni Katyńskiej oraz ofiarom katastrofy w Smoleńsku została umieszczona na zabytkowej dzwonnicy przy żywieckiej konkatedrze.


Początki

Przypomnijmy, że radny powiatowy Adrian Midor zwrócił się do burmistrza Żywca Antoniego Szlagora z pierwszym wnioskiem o upamiętnienie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w lutym 2012 roku. Burmistrz odpowiedział wówczas, że ewentualne decyzje w tej sprawie będzie można podjąć po zakończeniu planowanej wtedy rewitalizacji płyty rynku. Temat powrócił we wrześniu 2016 roku podczas oficjalnej rozmowy radnego z burmistrzem, która miała miejsce w Urzędzie Miasta w Żywcu. Podczas niej padła propozycja, by taką tablicę umieścić na basenie fontanny z figurą św. Floriana, znajdującej się w centralnym punkcie rynku. Przypomnijmy, że w miejscu tym znajduje się już tablica upamiętniająca 127 legionistów z Żywiecczyzny, którzy na rynku złożyli przysięgę, po której wyruszyli na front pod dowództwem porucznika Leonarda Rybarskiego w sierpniu 1914 roku. Na propozycję tę nie wyraził zgody burmistrz, uznając że miejsce to nie jest odpowiednim na umieszczenie takiej tablicy. Jak nieoficjalnie udało nam się wtedy dowiedzieć, pojawiły się również propozycje, by takową tablicę umieścić na dzwonnicy. W kwietniu 2017 roku Adrian Midor ponownie zwrócił się pisemnie do burmistrza Szlagora z wnioskiem o upamiętnienie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W odpowiedzi na wniosek radnego burmistrz poinformował, że dalsze rozmowy o zainstalowaniu tego typu tablicy będą możliwe, jeżeli zainteresowani podadzą konkretne miejsce pod montaż, gdyż nie cały obszar rynku jest własnością Miasta. Włodarz Żywca zaznaczył też, że Rada Miasta nie jest odpowiednim podmiotem do podejmowania uchwał w sprawie umieszczania tablic pamiątkowych, zatem kierowanie do niej wniosków w tej sprawie jest bezpodstawne.

Tablica miała być w marcu 2020 roku

W drugiej połowie lutego 2020 roku redakcja naszego portalu poinformowała, że tablica upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku, która miała miejsce w kwietniu 2010 i w której zginął m.in. ówczesny prezydent Lech Kaczyński zostanie zamontowana i poświecona w marcu 2020 roku. Miejscem, w którym tablica miała być zamontowana została zabytkowa dzwonnica, nad którą kuratelę sprawuje Parafia NNMP w Żywcu. Przypomnijmy, że na żywieckiej kampanili znajdują się tablice upamiętniające 167 poległych legionistów, którzy z żywieckiego Rynku wyruszyli na front I wojny światowej w sierpniu 1914; żywczan, którzy polegli walcząc przeciwko nawale bolszewickiej; wizytę Jana Pawła II w Żywcu w roku 1995 oraz tablica poświęcona Tadeuszowi Kościuszce. 15 marca tego roku zw tym miejscu miała zostać odsłonięta również tablica upamiętniająca Ofiary Katynia i Katastrofy Smoleńskiej. Czy to z powodu sytuacji epidemicznej w Polsce, czy też w związku z kontrowersjami decyzja ta została odłożona w czasie?

Czytaj również: Pomnik Jezusa w Żywcu ma już 40 lat!



Głosy mieszkańców

Sprawa montażu tablicy upamiętniającej Ofiary Katynia i Katastrofy Smoleńskiej wywołała skrajne opinie wśród mieszkańców Żywca. Jedną z przyczyn była błyskawiczna wręcz zgoda Konserwatora Zabytków, którą otrzymała Parafia NNMP w Żywcu. Inicjatywa Społecznego Komitetu upamiętnienia Ofiar Katynia i Katastrofy Smoleńskiej oraz Proboszcza parafii kościoła N.N.M.P w Żywcu wzbudziła wiele emocji i skrajnych głosów. W ankiecie dotyczącej montażu tablicy na żywieckiej dzwonnicy, w której można było oddać głos na naszym facebookowym fanpage wzięło udział 2238 głosujących. W ankiecie pytaliśmy Was Czy na zabytkowej dzwonnicy przy żywieckim Rynku powinna zostać umieszczona tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom Zbrodni Katyńskiej wraz z ofiarami katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem? Za zasadnością tej inicjatywy opowiedziało się 238 głosujących (11%), przeciwko było 2000 zabierających głos (89%). Ostatecznie tablica została zamontowana na murze zabytkowej dzwonnicy w Żywcu w pierwszej połowie grudnia 2020 roku. Zdziwienie budzi jednak fakt, że o ile wcześniej przedstawiciele parafii NNMP w Żywcu informowali w ogłoszeniach duszpasterskich o inicjatywie upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy w Smoleńsku, o tyle teraz - w ogłoszeniach duszpasterskich z 13 grudnia 2020 r. - o tym wydarzeniu nie ma ani jednego słowa.

Przypomnijmy, że wśród blisko 22 tys. ofiar Zbrodni Katyńskiej było 22 mieszkańców Żywca. W roku 2010 na terenie miasta zasadzono 22 Dęby Pamięci w ramach akcji upamiętnienie ofiar tej zbrodni ludobójstwa.

Synom Ziemi Żywieckiej i Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu

Na tablicy zamontowanej na zabytkowej dzwonnicy w Żywcu czytamy:

Katyń 1940/ Smoleńsk 2010

Pamięci Ofiar Sowieckiej Zbrodni Ludobójstwa
dokonanej w Katyniu na elicie narodu polskiego
w tym na synach Ziemi Żywieckiej

Pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 
niestrudzonego obrońcy polskiej racji stanu
oraz 95 Polaków, którzy 10 kwietnia 2010 roku
zginęli tragicznie w Smoleńsku w drodze do Katynia 

"Matka Boża, upraszaj im wieczną radość w Domu Ojca"

19.04.2020r. 

Mieszkańcy Żywiecczyzny